Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Słownik
Termostatyczny Zawór Rozprężny
Termostatyczny Zawór Rozprężny

jest to element automatyki  chłodniczej. Zawór ten w instalacji chłodniczej montuje się bezpośrednio przed parownikiem. Zawór ten ma do spełnienia dwa zadania: rozprężyć czynnik chłodniczy i utrzymywać stałe napełnienie parownika czynnikiem chłodniczym. Zawory rozprężne zasadniczo dzieli się na dwie grupy: z zewnętrznym  i wewnętrznym wyrównaniem ciśnienia.


ULPA
ULPA

skrót od angielskiego „Ultra Low Penetration Air (filter)” — filtr o bardzo dużej skuteczności filtracji zdolny wychwycić co najmniej 99,999% zanieczyszczeń mechanicznych o minimalnej średnicy cząsteczek 0,12 μm. Stosowany jest w wentylacji pomieszczeń do oczyszczania powietrza. Filtr ten przeznaczony jest do stosowania w sufitach czystych pomieszczeń (tzw. Clean Rooms), na stołach warsztatowych, zespołach filtr-wentylator i urządzeniach technologicznych w mikroelektronice i w innych przemysłach.


Chłodnictwo
Chłodnictwo

jest działem techniki zajmującym się odprowadzaniem ciepła ze środowiska chłodzonego w celu uzyskania i utrzymania temperatur niższych od temperatury otoczenia do -150 °C (123,15 K, -238 °F). Obecnie efekt chłodzenia uzyskujemy dzięki specjalnie budowanym urządzeniom chłodniczym. Najważniejszym obszarem zastosowań chłodnictwa jest utrwalanie, przechowywanie i transport łatwo psujących się artykułów spożywczych. Przeciwieństwie do konserwowania przy pomocy wysokich temperatur technika chłodnicza pozwala zachować produkty w pierwotnym stanie świeżości, bez zmiany smaku, koloru, czy zawartości witamin.Wentylacja
Wentylacja

jest to cyrkulacja powietrza, z reguły pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają zwierzęta czy ludzie, dopływające z zewnątrz powietrze  zapewnia wymianę zużytego i zanieczyszczonego na świeże, niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Jest to szczególnie ważne w sytuacji dodatkowych zanieczyszczeń, takich jak dym papierosowy, opary substancji chemicznych, pyły itp. Można również mówić o wentylacji jako systemie zamkniętym występującym np. w samolotach, gdzie zużyte powietrze jest filtrowane, a następnie mieszane z tlenem, regulowana jest temperatura i wilgotność, a powietrze powraca do kabin. Widoczne objawy złej wentylacji to: pleśń, skropliny pary wodnej na szybach, ciąg wsteczny powietrza przez kratki wentylacyjne (objawia się między innymi poprzez zapachy pleśni, wlot pyłów, zapachy potraw, papierosów (w budynkach wielopiętrowych)

- Wentylacja mechaniczna polega na ulepszeniu usuwania zużytego powietrza i choć napływa ono tutaj tak samo jak w systemie wentylacji grawitacyjnej, czyli przez nawiewniki okienne lub ścienne, to wywiew jest już wspomagany mechanicznie. Jeden centralny wentylator, do którego podłączone są wszystkie zainstalowane w domu kanały wywiewne, zasysa powietrze z pomieszczeń i usuwa je na zewnątrz.

- Wentylacja grawitacyjna, najbardziej popularny rodzaj wentylacji budynków mieszkalnych w której nawiew powietrza świeżego odbywa się przez stolarkę okienną lub inne otwory w przegrodach zewnętrznych, a wywiew powietrza zużytego pionowymi przewodami wentylacyjnymi. Przy tym systemie wykorzystuje się siłę wyporu, czyli energię potencjalną mas powietrza o różnych temperaturach, okresowo wspomaganą energią kinetyczną wiatru.

- Wentylacja hybrydowa to system wentylacji, którego wywiew przy sprzyjających warunkach działa jako system grawitacyjny; a w warunkach braku ciągu - jako system mechaniczny. Zapewnia to specjalna nasada na komin. Pojęcie to oznacza wentylację dwubiegunową: naturalną (podczas gdy naturalny ciąg kominowy jest wystarczający, lub gdy warunki zewnętrzne są dobre i odpowiednia siła wiatru wytwarza taki ciąg) oraz wymuszoną (wentylator napędzany silnikiem elektrycznym – gdy warunki dla zaistnienia wentylacji grawitacyjnej są niewystarczające)

- Wentylacja  nawiewno-wywiewna, mechaniczna, w której wymuszany jest zarówno dopływ powietrza do pomieszczeń, jak i jego odpływ.

- Wentylacja podciśnieniowa, przy której ciśnienie wewnątrz pomieszczenia jest niższe od ciśnienia zewnętrznego.

- Wentylacja  wywiewna - mechaniczna, w której wymuszany jest tylko odpływ powietrza z pomieszczeń; doprowadzania powietrza zachodzi grawitacyjnie.Zaduch
Zaduch

to zespół czynników panujących w pomieszczeniu takich jak brak tlenu, nadmiar wilgoci, nadmiar dwutlenku węgla oraz zwiększony poziom zanieczyszczeń pyłowych. Mimo braku bezpośredniego wpływu na organizm ludzki, zaduch powoduje uczucie znacznego dyskomfortu w trakcie przebywania w źle wentylowanym pomieszczeniu. Jest on po prostu efektem znacznego obniżenia komfortu klimatycznego w pomieszczeniu. W przypadku dłuższego przebywania w nim prowadzi w prostej linii do powstania objawów SBS. ( Syndrom Chorego Budynku)


Wybierz województwo
lub wybierz kategorię z listy:


Najnowsze firmy
ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.
ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Zobacz wizytówkę
INTERKLIMA Pogotowie Klimatyzacyjne
INTERKLIMA Pogotowie Klimatyzacyjne

Zobacz wizytówkę

Najbliższe targi i wystawy
Dni Chłodnictwa – najstarsza w branży HVACR polska konferencja naukowo-techniczna, organizowana nieprzerwanie od 1966 r. Tegoroczna – XLIX edycja – DNI CHŁODNICTWA zaplanowana została na 28-29 listopada 2017. Tematem konferencji będą „AKTUALNE TRENDY W ROZWIĄZANIACH TECHNICZNYCH URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW CHŁODNICZYCH, KLIMATYZACYJNYCH, WENTYLACYJNYCH ORAZ POMP CIEPŁA”.
Więcej
22. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro oraz 11. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel to najważniejsze spotkania dla branży HoReCa. Oba wydarzenia odbędą się w dniach 21-23 marca 2018 w Warszawie. Wystawcy z całego świata zaprezentują najwyższej jakości wyposażenie gastronomiczne i hotelarskie oraz szeroką ofertę żywności, napojów i alkoholi.
Więcej