Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Wentylacja pomieszczeń, kratki wentylacyjne i anemostaty
Wentylacja pomieszczeń, kratki wentylacyjne i anemostaty

Dobra wentylacja promuje zdrowe życie nie tylko dla ludzi, ale także dla budynków. Powietrze w budynkach mieszkalnych musi być wymieniane, aby usunąć wilgoć i zanieczyszczenia emitowane przez konstrukcję budynku jak i samych użytkowników. Zanieczyszczenia pochodzące z wnętrza budynku zawierają dwutlenek węgla, formaldehyd, radon i inne gazy oraz kurz. Mechaniczna wentylacja jest niezbędna, aby można było regulować proces wentylacji w zależności od potrzeb mieszkańców. Kratki wentylacyjne i anemostaty stanowią estetyczne zakończenie przewodów wentylacyjnych i wylotów ciepłego powietrza. Kratki i anemostaty można montować w ścianie, suficie lub podłodze.

- Anemostaty sufitowe umożliwiają przepływ strugi powietrza w pożądany sposób.
Wbudowany w anemostat ruchomy talerzyk precyzyjnie wyznacza kierunek nawiewu lub wywiewu powietrza.

- Kratki wentylacyjne wytwarzane są w wielu rodzajach i wymiarach stosowanych w europejskim i światowym budownictwie. W zależności od zastosowania mogą być wyposażone m.in. w siatki zabezpieczające przeciw owadom, żaluzje sterowane na kilka sposobów oraz odpowiednie dla danego modelu systemy do montażu. Specjalna konstrukcja wybranych modeli kratek pozwala na łatwy montaż i demontaż w celu czyszczenia i mycia. Mogą być wykonane z plastiku, blachy stalowej lub z aluminium. Dawniej były to zwykle białe, plastikowe, mało estetyczne elementy. Obecnie producenci oferują je w ciekawym wzornictwie, umożliwiając ich dobór do wystroju wnętrza.

- Kratki do drzwi wewnętrznych, tuleje do drzwi łazienkowych - najczęściej stosowane są w drzwiach łazienkowych,  toaletach, spiżarniach, itp., umożliwiając swobodny przepływ powietrza między pomieszczeniami.  Dostępne są w wielu kolorach dostosowanych do barw oferowanych na rynku drzwi wewnętrznych.

W dobrze izolowanym budynku nie ma dostatecznej wymiany powietrza w sposób naturalny. Nawet w słabo izolowanym budynku wymiana powietrza następuje jedynie dzięki różnicy temperatur lub dzięki wiejącym wiatrom. Tego typu wentylacja zależy od warunków pogodowych i nie można jej regulować. Bardzo ważne jest utrzymywanie wilgotności i stężenia dwutlenku węgla powietrza wewnątrz budynku na poziomie odpowiednim dla ludzkiego zdrowia. Względna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić około 45%. Jej poziom waha się w cigu roku. Zimą wilgotność jest mniejsza, natomiast większa latem. Gdy wilgotność przekracza 50% następuje rozwój populacji roztoczy. Jeśli wilgotność względna przekracza przez dłuższy czas 60%, w strukturze budynku zaczyna rozwijać się pleśń. Maksymalna koncentracja dwutlenku węgla w pomieszczeniu mieszkalnym powinna wahać się w granicach 1000ppm.