Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?
(2022-03-31)

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji, aby mieć pewność, że działa ona prawidłowo? Zarówno w przypadku układu klimatyzacji zamontowanej w domu, jak i w biurze czy nawet w samochodzie, najważniejszą kwestią jest jego szczelność. Jeśli nie jest ona prawidłowa, dojść może do znacznego zmniejszenia wydajności całego układu, czyli w praktyce Twoja klima przestanie chłodzić zupełnie lub będzie to robiła o wiele słabiej niż do tej pory, nie przynosząc satysfakcjonujących efektów.

Takiej sytuacji da się uniknąć, trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób. Przyczyną nieszczelności klimatyzacji może być jej długotrwałe nieużywanie, ale także uszkodzenia mechaniczne. Wiele osób nieszczelności w układzie klimatyzacji odkrywa dopiero początkiem lata, bo nie korzysta z niego przez całą jesień zimę oraz wiosnę. Zapominanie o funkcji ogrzewania klimatyzacją czy osuszania powietrza to częsty błąd, z którego wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy.

Jak samodzielnie sprawdzić szczelność klimatyzacji? 

Szukasz sprawdzonej stacji obsługi klimatyzacji i firmy, która w profesjonalny sposób zajmie się montażem i ewentualnym serwisem całego układu? Klimatyzacja lublin na pewno w tej kwestii Cię nie zawiedzie, a co więcej, liczyć będziesz tam mógł na profesjonalne wsparcie doświadczonych fachowców, służących zarówno poradą, jak i wsparciem na każdym etapie realizacji usługi. 

Jeśli jednak nie chcesz od razu dzwonić po fachowców, to możesz też dowiedzieć się, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji domowym sposobem. Proces samodzielnego wykrywania nieszczelności nie jest aż tak skomplikowany, choć bywa czasochłonny i często jest o wiele mniej efektywny, niż wezwanie na pomoc prawdziwych fachowców. 

Jak sprawdzić szczelność układu klimatyzacji samemu?

Samodzielne sprawdzenie szczelności opiera się głównie na wzrokowej kontroli całego układu i wszystkich jego części składowych. Czasem wadliwy element widać już na pierwszy rzut oka i nie ma po co wzywać do tego profesjonalnej ekipy. Po czym poznać tego typu nieszczelność klimatyzacji? 

Często winne są fragmenty układu, które dotknęła np. korozja. Zdarza się także, że gołym okiem dostrzec można szczególnie wysłużony obszar, pokryty olejem smarnym. Wskazuje to, że właśnie w tym miejscu doszło do wycieku, który jest źródłem wszystkich problemów. Co więcej, taka awaria może mieć też dużo poważniejsze konsekwencje, takie jak np. uszkodzenie sprężarki.

 Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji azotem?

Jeśli zastanawiałeś się, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji powietrzem, to lepiej do tego celu użyj azotu lub innego gazu szlachetnego. Nie dostarczy on do układu zbędnych zanieczyszczeń czy wilgoci, a cała operacja będzie o wiele skuteczniejsza. 

Kontrolę szczelności układu sprawdzisz, napełniając go azotem pod ciśnieniem wynoszącym ok. 3 MPa. Następnie układ zostawić trzeba na 24 godziny, a po tym czasie można sprawdzić, czy nastąpił spadek ciśnienia. Spadek ciśnienia nie powinien być wyższy niż 2 proc. Jeśli Twój wynik nie mieści się w tej normie, skontaktuj się z profesjonalistami. 

Skorzystaj z usług Velit i przekonaj się, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu czy biurze w sposób profesjonalny, szybki i niedrogi. Korzystając z tej metody, unikasz późniejszych problemów ze swoją klimą, za co sam będziesz sobie wdzięczny w czasie letnich upałów. 

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji samochodowej?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić szczelność chłodnicy klimatyzacji, wężyków, sprawności kompresora i innych części układu w swoim samochodzie? Niestety składa się on z wielu elementów, przez co lepiej powierzyć kontrolę jego szczelności profesjonalistom. Samemu możesz w tym przypadku wiele szczegółów przegapić lub nie być w stanie ich prawidłowo zdiagnozować. 

Żywotność sprężarki klimatyzacji bywa różna, w zależności od modelu i intensywności eksploatacji. Regularne przeglądy, odgrzybianie i sprawdzanie szczelności pozwoli Ci okres ten zdecydowanie wydłużyć, oszczędzając w ten sposób czas i pieniądze. Zadbasz w ten sposób również o swój komfort. 

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w samochodzie samemu?

Jak sprawdzić szczelność sprężarki klimatyzacji, jej stan i szczelność całego układu klimatyzacji w samochodzie bez pomocy fachowców? Istnieje sposób na szybkie sprawdzenie układu - dając do niego ciecz i obserwując, skąd kapie. Zwykle jest to jednak taktyka dość czasochłonna i mniej skuteczna od powierzenia auta profesjonalistom. 

Wiele osób wie też, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji samochodowej za pomocą mydlin. Wystarczy posmarować podejrzane miejsce np. rozcieńczonym płynem do mycia naczyń. Jeśli rzeczywiście jest tam nieszczelność, to Twoim oczom ukażą się powoli rosnące bąbelki. Trzeba jednak do tego dużo szczęścia i trafienia w odpowiedni fragment układu.

Inwestycja w detektor nieszczelności

Jeśli bardzo zależy Ci na uniknięciu wizyty u fachowca, przemyśl kupno własnego detektora nieszczelności. Wystarczy prześledzić przy jego użyciu cały układ, a gdy wyczuje on ulatniający się gaz, możesz dopiero zadzwonić po fachowców.