Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Klimatyzator przenośny z rurą czy bez - który wybrać?
(2020-03-24)

 

klimatyzatory-przenosne-fersk.jpg

 

Klimatyzatory przenośne to tani i skuteczny sposób na obniżenie temperatury w mieszkaniu. Wiele osób zadaje jednak sobie pytanie: czy klimatyzator przenośny musi mieć rurę? Element ten, uznawany czasem za nieestetyczny, sprawia iż niektórzy konsumenci rezygnują z zakupu urządzeń przenośnych lub też kupują modele pozbawione rury, które w praktyce nie są klimatyzatorami.

Za co odpowiada rura w klimatyzatorze przenośnym?

Budowa klimatyzatora przenośnego jest stosunkowo prosta, a jego pracę można porównać do pracy lodówki. Analogicznie znajdziemy w nim sprężarkę, parownik, skraplacz oraz wentylator, a cały proces chłodzenia (wymiany temperatury) odbywa się za pomocą czynnika chłodniczego zastosowanego w parowniku. To dzięki niemu parownik odbiera ciepło powietrzu z zewnątrz, następnie oddając chłodne powietrze do pomieszczenia.

Skraplacz zaś jest elementem, w którym zbiera się woda z odparowanego ciepłego powietrza. Aby ciepło to nie zostało w środku pomieszczenia, musi być ono wyprowadzone w jakiś sposób poza budynek. I właśnie w tym celu potrzebna jest rura wyrzutowa. 

Tak jak w przypadku każdej lodówki, niezbędnym elementem jest kratka służąca do odprowadzania ciepła, tak w klimatyzatorze musi być zamontowana rura lub agregat, który spełni analogiczną funkcję. Przykłady klimatyzatorów przenośnych z rurą znajdziemy np. na stronie https://fersk.pl/

Dlaczego klimatyzator przenośny powinien mieć w zestawie uszczelkę okienną?

Wychodząca z klimatyzatora przenośnego rura wyrzutowa musi być w jakiś sposób wyprowadzona poza mieszkanie. Uchylone okno czy balkon to pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl. Rozwiązanie to jednak będzie zupełnie nieefektywne, przekreślając w pewnym stopniu trud (czas i energię elektryczną), które włożymy w chłodzenie mieszkania. Uchylone drzwi czy okna powodować będą napływ ciepłego powietrza do środka.

Jak więc zabezpieczyć się przed tym zjawiskiem? Inwestując w uszczelkę okienną, którą można dokupić osobno lub w zestawie z klimatyzatorem przenośnym. Bardzo prosta w montażu, powoduje osłonięcie okna, co eliminuje ryzyko napływu ciepłych mas powietrza.

A może klimatyzator dwururowy?

Większa wydajność chłodzenia możliwa jest nie tylko dzięki uszczelce okiennej. Należące do nielicznej grupy urządzeń klimatyzatory dwururowe również pozwalają podnieść efektywność chłodzenia o ok. 25%. Dlaczego? 

Nieustanne odprowadzenie powietrza z pokoju byłoby niemożliwe przy jednoczesnym braku napływu powietrza z zewnątrz. Tworzy się wówczas tzw. podciśnienie, które prowadzi do niepożądanego napływu powietrza z otoczenia poprzez kanały wentylacyjne czy wszelkie nieszczelności. Powietrze to jest cieplejsze od tego występującego w schłodzonym pokoju, przez co proces chłodzenia pomieszczenia się wydłuża.

Klimatyzator bez rury = klimator

Uwaga! Choć z wyżej wymienionych względów konstrukcyjnych, niemożliwym jest stworzenie klimatyzatora przenośnego bez rury odprowadzającej ciepłe powietrze, na rynku nie brakuje urządzeń, które są obecnie sprzedawane pod taką nazwą! Dlatego też przed zakupem klimatyzatora przenośnego, zawsze warto sprawdzić czy nie mamy do czynienia z tzw. „klimatorem”.

Co to jest klimator i czym różni się od klimatyzatora?

Klimator, zwany również niekiedy klimatyzerem, to urządzenie wizualnie przypominające klimatyzator. Ponieważ o pomyłkę nietrudno, warto mieć świadomość różnic w funkcjonowaniu tych urządzeń. 

  • Pierwszą główną różnicą jest czynnik chłodzący, którym w przypadku klimatorów jest po prostu woda (lub kostki lodu). Klimator ochładza powietrze uwalniając chłodną mgiełkę, przy okazji nawilżając również pomieszczenie. O ile mgiełka ta może przynosić przyjemne ukojenie, gdy stoimy w bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia, o tyle nie jest w stanie jakkolwiek schłodzić całego pomieszczenia.

Temperatura odczuwalna przy wylocie jest zaledwie 1-3 stopni niższa od temperatury zasysanego powietrza. Nie wpływa to zatem na temperaturę odczuwalną w pokoju. Do jej trwałego obniżenia potrzeba bowiem kilkadziesiąt razy większej mocy chłodzenia (np. 2000-3000 W).

  • I to właśnie moc chłodzenia jest kolejnym elementem odróżniającym obydwa urządzenia. Moc klimatorów to z reguły kilkadziesiąt, do 100 W. Moc w/w klimatyzatorów to min. 2000-3000 W.
  • Trzecią cechą, która pozwala odróżnić sprzęty jest oczywiście brak rury wyrzutowej, która odprowadzałaby powietrze na zewnątrz.
  • Czwarta różnica to oczywiście cena. W przypadku klimatyzatorów przenośnych ceny zaczynają się często od ok. 1,8-2 tysięcy złotych. Najtańsze klimatory spotkać można w cenie 300-500 złotych.

Czy warto kupić klimator?

Należy pamiętać, iż klimatory swoją wydajnością nie zastąpią nigdy klimatyzatorów. Jednak ich wybór może być często podyktowany względami finansowymi. Urządzenia te są bowiem tanie w zakupie. Ze względu na mniejszą moc chłodzenia, mniejsze jest też zużycie prądu. Koszty jednak mogą być wyrównane przez konieczność regularnego dolewania wody.

Ponadto warto mieć też na uwadze niekontrolowane nawilżanie pomieszczeń, które może prowadzić do przewilżenia mieszkania. Za optymalny poziom wilgotności przyjmuje się wilgotność względną na poziomie 40, a 60%. Funkcję klimatora (tworzenie chłodnej mgiełki) mogą również spełniać nawilżacze powietrza lub oczyszczacze z funkcją nawilżania.

Jaki klimatyzator wybrać?

Przede wszystkim o mocy chłodniczej, odpowiadającej powierzchni, którą zamierzamy ochłodzić. Przyjmujęsię, że do schłodzenia 1 m³ powietrza potrzeba urządzenia o mocy co najmniej 0,03 kW. Przy wysokości pomieszczenia 2,7 m, łatwo więc przeliczyć, iż na 1 m2 potrzebne jest 0,081 kW. Dlatego też w przypadku pomieszczenia o wielkości 30 m² i wysokości 2,7 m powinno się wybrać klimatyzator o mocy minimum 2,43 kW (30 x 2,7 x 0,03 = 2,43).

Ważnym aspektem jest również przepływ powietrza, który determinuje jak szybko urządzenie jest w stanie schłodzić powietrze w danym pomieszczeniu. Wartości ok. 300 m³/h powinny wystarczyć przy standardowej wielkości pokojach. Przy większych pomieszczeniach należy rozejrzeć się za urządzeniami o przepływie powietrza ok. 400 m³/h.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcję klimatyzatora. Nierzadko bowiem sprzęt ten może być traktowany jako urządzenie wielofunkcyjne. Oprócz funkcji chłodzenia pomieszczenia, znajdziemy w nim również opcję osuszania, wentylacji oraz ogrzewania pomieszczeń.