Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Z jakim źródłem ciepła najlepiej łączyć rekuperację?
(2019-08-28)

 

Rekuperacja, czyli odzysk ciepła pozwala na oczyszczenie powietrza z kurzu, bakterii i wirusów, przy zastosowaniu odpowiednich filtrów w rekuperatorze, a także nawiewanie ciepłego powietrza do pomieszczeń. Na panelu można ustawić odpowiednie parametry, dzięki którym wentylacja będzie działać przez cały rok, również w okresie letnim. Wiele osób zastanawia się jednak z jakim źródłem ciepła łączyć rekuperatory.

Ogrzewanie kominkowe – czy możliwe jest jego zastosowanie przy rekuperacji?

Wiele osób ogrzewa swoje domy kominkami. Choć są one zwykle zalecane jako dodatkowe źródło ciepła, to w małych domach mogą stanowić główne źródło ciepła. Może się to sprawdzić w niewielkich domach szkieletowych. Przy tradycyjnej wentylacji spaliny odprowadzane są na zewnątrz. Tak też musi być w przypadku łączenia ogrzewania kominkowego z wentylacją mechaniczną. Zastosowanie kominka z zamkniętą komorą spalania pozwala na pobieranie powietrza potrzebnego do spalania z zewnątrz. Otwarte systemy kominkowe są tu absolutnie zabronione. Po pierwsze byłoby to bardzo niebezpieczne, gdyż groziłoby uwalnianiem się tlenku węgla do pomieszczeń. Po drugie produkty uboczne spalania dostawałyby się do wentylatorów w systemie rekuperacji i powodowały zanieczyszczanie filtrów. Dlatego kominek z zamkniętą komorą i płaszczem wodnym jest najlepszym rozwiązaniem pozwalającym na dystrybucję ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń bez zapachu spalającego się drewna.

Ogrzewanie gazowe a rekuperacja – oszczędność i zdrowsze powietrze

Planując ogrzewanie gazowe i rekuperację już na etapie projektu trzeba zastanowić się nad rozprowadzeniem wszystkich przewodów wentylacyjnych, a także zaplanowania rozkładu pomieszczeń w taki sposób, aby kotłownia, gdzie wykorzystywana jest wentylacja grawitacyjna była odcięta od innych pomieszczeń, gdzie stosowana jest wentylacja mechaniczna. Zastosowanie rekuperatorów, które osiągają odzysk ciepła na poziomie 90% pozwala realnie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Jak wiadomo ceny gazu nie są niskie, dlatego każda oszczędność jest ważna.

Pompa ciepła – ekologiczne ogrzewanie i wentylacja w domach pasywnych

Najtańszym w eksploatacji, ale jednym z droższych w montażu źródeł ciepła jest pompa ciepła. Tutaj wykorzystuje się energię z ziemi, wody i powietrza, w zależności od typu. Pompa ciepła gruntowa przekazuje ciepło do górnego źródła ciepła, czyli grzejników poprzez skraplanie czynnika grzewczego. Zastosowanie wentylacji mechanicznej jest tutaj jak najbardziej możliwe i można zastosować wspólny panel sterujący pompą ciepła i wentylacją mechaniczną. Wszystko musi być zaplanowane jeszcze na etapie projektowania budynku, aby wszystkie kanały nawiewno-wywiewne były odpowiednio poprowadzone. Dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej można zamontować pompę ciepła o mniejszej mocy. Oczywiście tutaj niezbędne są dokładne obliczenia zapotrzebowania energetycznego budynku już na etapie projektowania. Warto taki system łączyć z panelami fotowoltaicznymi, dzięki temu pobór energii elektrycznej zostanie dodatkowo ograniczony. Choć taka inwestycja w długim czasie najbardziej się opłaca, to trzeba wziąć pod uwagę wysoki koszt na etapie montażu.

Ogrzewanie węglowe – czy można łączyć je z rekuperacją?

Tak naprawdę każde źródło ciepła można łączyć z wentylacją mechaniczną, również ogrzewanie węglowe. Jeśli stosuje się piec na ekogroszek to oczywiście musi być on zainstalowany w kotłowni z kominem wentylacyjnym. Zatem jest to jedyne miejsce, gdzie musi znajdować się wentylacja grawitacyjna, według obowiązujących przepisów. Ważny jest odpowiedni projekt, który zakłada zapotrzebowanie budynku na ciepło. Wcześniejsze zaplanowanie wentylacji umożliwiająca odzysk ciepła pozwoli na zakup kotła o niższej mocy, czyli zmniejszy koszt inwestycji. Również rozmieszczenie czerpni jest w tym przypadku istotne, gdyż powinna ona znajdować się jak najdalej od komina. Wtedy rekuperatory, a właściwie filtry w nich się znajdujące nie będą szybko się brudziły, podobnie jak ten zainstalowany na czerpni. Oczywiście wymiana filtrów siłą rzeczy będzie tu częstsza niż przy innych rodzajach ogrzewania. Niemniej jednak tutaj również możliwa będzie oszczędność, w tym przypadku paliwa stałego.

Rekuperatory mogą współpracować z każdym źródłem ciepła. Oczywiście największą oszczędność można uzyskać przy łączeniu ich z pompą ciepła. Niemniej jednak każde rozwiązanie, przy odpowiednim projekcie jest możliwe.