Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
3 sprytne sposoby na ograniczenie wilgoci w mieszkaniu
(2019-01-02)

Zauważyłeś w swoim domu pierwsze ślady nadmiernej wilgoci? Uważaj – stąd już tylko krok od pojawienia się na ścianach pleśni i grzybów, które będą nie tylko szkodliwe dla zdrowia, lecz również niezwykle trudne do usunięcia. Zobacz, jak walczyć z wilgocią w mieszkaniu zanim doprowadzi to do poważniejszych konsekwencji!

Skończ z suszeniem prania w domu

Czy wiesz, jak wiele wilgoci powstaje na skutek suszenia ubrań w tradycyjny sposób, czyli porozwieszanych na klasycznych, rozkładanych suszarkach lub na grzejnikach? Jeśli jeszcze robisz to przy zamkniętym oknie, możesz być niemalże pewien, że po pewnym czasie na ścianach pojawią się pierwsze oznaki grzybów. Jak temu zapobiec?

Przede wszystkim unikaj suszenia prania w ten sposób. Jeśli posiadasz balkon lub podwórko, przy ładnej pogodzie wystawiaj suszarkę na zewnątrz, by pranie schło na słońcu. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, skorzystaj z możliwości, jakie oferuje Ci nowoczesna pralko-suszarka. Po upraniu wystarczy tylko nastawić program suszenia, a już po krótkim czasie będziesz się cieszyć idealnie suchymi ubraniami – gotowymi do schowania do szafy.

Regularnie wietrz wszystkie pomieszczenia

To właśnie wietrzenie jest najlepszym naturalnym, nieinwazyjnym sposobem na pozbycie się wilgoci z domu. Najlepiej od razu wyrób sobie nawyk porządnego, codziennego wietrzenia wszystkich pomieszczeń jednocześnie – a w szczególności tych, w których poziom wilgoci jest szczególnie wysoki, czyli kuchni i łazienki.

Uważaj jednak na to, jak wietrzysz. Uchylanie okien to zdecydowanie najmniej efektywny sposób – nawet wtedy, gdy zostawisz je tak na dłuższy czas. Znacznie szybciej i dokładniej wywietrzysz dom, otwierając wszystkie okna na oścież i robiąc miniprzeciąg – wtedy wystarczy tylko 20-30 minut wietrzenia dziennie, by skutecznie ograniczyć ilość wilgoci w domu.

Sięgnij po pochłaniacze wilgoci

Jeśli problem z wilgocią w Twoim domu jest szczególnie uporczywy, z pomocą przyjdą Ci specjalne pochłaniacze wilgoci poustawiane w poszczególnych pomieszczeniach. Wybierając takie akcesorium, kieruj się przede wszystkim:

- wielkością pomieszczenia – zazwyczaj na opakowaniu znajdziesz informację o tym, na jakim obszarze sprawdzi się akcesorium. Uważaj – jeśli wybierzesz zbyt słaby pochłaniacz, po prostu nie spełni on swojej funkcji, a problem z wilgocią będzie nawracać,

- czas działania – od niego zależy to, jak długo będzie pracować urządzenie zanim trzeba będzie wymienić znajdujący się w nim wkład pochłaniający wilgoć,

- dodatkowe funkcje – szkoda Ci wydawać pieniądze na coś, co przyda Ci się tylko przez pewien czas? Postaw na taki oczyszczacz powietrza, który spełnia również inne funkcje, jak chociażby jest jednocześnie odświeżaczem powietrza. Dzięki temu również poza „wilgotnym sezonem” użyjesz urządzenia, by rozprowadzić po całym domu piękny zapach – tak, aby zawsze panowała w nim przyjemna atmosfera.