Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Jak będziemy ogrzewać i chłodzić domy za 15 lat?
(2016-05-06)

Szacuje się, że sprawność najpopularniejszych w Polsce kotłów grzewczych starego typu spada z wiekiem do ok. 50-60 %, co oznacza stratę niemal połowy paliwa. Wymianie nieefektywnych urządzeń sprzyjają nowe przepisy,szybki rozwój technologii oraz liczne programy wsparcia finansowego. Czy Polska dogoni europejskie standardy energetyczne,upowszechniając ekologiczne urządzenia grzewcze i chłodzące na obszarze całego kraju?

Systemy solarne podgrzewania wody i ogrzewania_fot. Aquatherm Warsaw.jpg

Od września 2015 roku w Polsce obowiązują założenia dyrektywy UE w sprawie produktów związanych z energią (ErP), ustanawiające minimalną sprawność energetyczną oraz górną granicę emisji zanieczyszczeń przez urządzenia grzewcze i produkujące ciepłą wodę. Na mocy nowych regulacji z obrotu zniknęły już najbardziej szkodliwe dla środowiska kotły, co otworzyło pole dla upowszechnienia pomp ciepła i zasobników c.w.u. Jednocześnie, na mocy ustawy antysmogowej już od końca ubiegłego roku kolejne gminy wprowadzają lokalne regulacje w celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń z urządzeń grzewczych. Wydaje się kwestią czasu, kiedy obejmą one cały kraj, a tym samym zakup urządzeń o wyższych standardach energetycznych stanie się koniecznością zarówno dla budujących, jak i modernizujących domy i mieszkania.

„Najnowsze zmiany w prawie mają szansę wpłynąć na rozwój branży HVAC (z angielskiego: Heating, Ventilation, Air Conditioning) w Polsce, a także na jakość życia wszystkich użytkowników instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych" - mówi Anna Rabiej, organizator spotkań branżowych Aquatherm Warsaw. „Przykładem jest obowiązująca od połowy ubiegłego roku ustawa o substancjach zubażających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, która już wymusza stosowanie nowych technologii na producentach urządzeń klimatyzacyjnych".

Nowinki HVAC
Na rynku nieustannie pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, poprawiające parametry instalacji, dostępne w coraz atrakcyjniejszych cenach. Zdaniem producentów nowoczesne pompy ciepła są w stanie czterokrotnie zwiększyć współczynnik efektywności energetycznej (COP), a innowacyjne centrale rekuperacyjne szczycą się wskaźnikiem odzysku ciepła na poziomie do 95%. W dostępnej na rynku nowej otulinie do izolacji termicznej rurociągów grzewczych i ciepłowniczych udało się uzyskać najniższą na rynku wartość współczynnika przewodzenia ciepła: od 0,033 W/(m•K) - co pozwala ograniczać straty ciepła do niezbędnego minimum, zapewniając wyższy standard energetyczny i niższe koszty eksploatacji obiektu. Także nowe modele urządzeń chłodniczych, zwłaszcza te do użytku domowego i na potrzeby małych pomieszczeń, cechują się coraz większą efektywnością energetyczną oraz niższym wskaźnikiem hałasu, a także niższą zawartością czynnika chłodniczego - zgodnie z najnowszymi regulacjami, dotyczącymi gazów fluorowanych.

Są pieniądze na zmiany
Szansą na szybkie zmiany jest również nowa perspektywa finansowa i fundusze środowiskowe, promujące implementację ekologicznych rozwiązań. Nie tylko klienci, ale i branża grzewcza skorzystają na tych programach, bo dotacje i preferencyjne pożyczki zachęcać mają do kupna i montażu bardziej nowoczesnych instalacji. Przykładem jest zapowiedziany przez Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program „Lemur” - wpierający niskoemisyjne rozwiązania w budynkach użyteczności publicznej, „Ryś" - dofinansowujący termomodernizację domów jednorodzinnych czy„Bocian”- stworzony na rzecz zwiększenia produkcji energii z instalacji wykorzystujących OZE. Lokalne gminne programy wspierania ekologicznych rozwiązań HVAC rozwijają się podobnym tempie, co same technologie grzewcze i klimatyzacyjne. Zainteresowanym przyda się dobra orientacja w bieżących trendach i możliwościach prawnych.

Pigułka wiedzy jesienią w Polsce
Dynamiczne zmiany w branży HVAC będą jednym z wiodących zagadnień tegorocznej edycji II Międzynarodowych Targów Systemów Grzewczych, Wentylacji, Klimatyzacji, Systemów Wodnych, Sanitarnych i Basenów Aquatherm Warsaw, które jesienią odbędą w Warszawie. Uznane na świecie wydarzenie o 20-letniej tradycji jest jednym z głównych punktów odniesienia dla tego sektora przemysłu. „W listopadzie będzie miała miejsce druga polska edycja spotkań instalatorów, architektów, deweloperów, inżynierów, a także producentów i dystrybutorów chłodnictwa, klimatyzacji i instalacji sanitarnych, obejmująca cykl prelekcji i warsztatów, połączonych z prezentacją najnowszych rozwiązań”− mówi Anna Rabiej organizator Aquatherm Warsaw 2016. „Wydarzenie towarzyszy corocznym spotkaniom branży budowlanej Warsaw Build, skupiającym przedstawicieli z kraju i zagranicy wokół najważniejszych kwestii rozwoju sektora, takich jak zmiany legislacyjne, wsparcie finansowe czy nowe technologie". Udział w tegorocznym spotkaniu branży HVAC zapowiedziały już przedsiębiorstwa z Polski i z całego świata m.in. z Niemiec, Chin, Bułgarii, Ukrainy czy Litwy - zainteresowane możliwościami rozwoju na polskim rynku.

lentewenc.png

Organizator
:
Organizatorem Międzynarodowych Targów Aquatherm Warsaw jest Lentewenc Sp. z o.o., będąca częścią brytyjskiej ITE Group, która od ponad 20 lat specjalizuje się w organizacji targów i konferencji w kluczowych sektorach przemysłu na świecie. W Polsce realizuje działania w sektorach, takich jak budownictwo, wykończenie wnętrz, sprzęt medyczny, farmacja, transport i logistyka, przemysł spożywczy. Organizowane przez Lentewenc targi są spotkaniami branżowymi B2B, skupiającymi polskie i zagraniczne firmy. Organizowane dotychczas wydarzenia to: Międzynarodowe Targi Medyczne WIHE – Hospital, Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki w Warszawie TransPoland, Międzynarodowe Targi Żywności i Napojów World Food Warsaw, Międzynarodowe Targi Budowlane i Wnętrzarskie Warsaw Build, Międzynarodowe Targi Systemów Grzewczych, Wentylacji, Klimatyzacji, Systemów Wodnych, Sanitarnych i Basenów Aquatherm Warsaw.

Kontakt dla mediów:
Monika Pezda, tel. (+48) 502 575 453, mail: mpezda@effectivepr.pl

 

aquatherm16.png

 

klimatyzacje_rgb1.png

Patronem Medialnym Targów