Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Klimatyzatory: czy znasz wszystkie ich rodzaje?
(2016-01-05)

Klimatyzatory to urządzenia chłodzące powietrze. Trudno sobie wyobrazić życie bez nich w upalne, letnie dni w mieście. Coraz częściej jednak decydujemy się na zamontowanie tego rodzaju urządzeń w domach prywatnych, a nie tylko w biurach, urzędach i miejscach użyteczności publicznej.

 

klimatyzacja_cast.jpg

Klimatyzator przenośny
Pierwszy rodzaj klimatyzatora to urządzenie przenośne. Dzięki kompaktowym rozmiarom nie zajmuje dużo miejsca; bez problemu możemy przenieść to urządzenie do miejsca, w którym aktualnie przebywamy. Jednym wymogiem jest obecność uchylonego okna, przez które wyprowadza się elastyczną rurę. Za jej pomocą ciepłe powietrze odprowadzane jest na zewnątrz. Wadą klimatyzatora przenośnego jest jego dość głośna praca. Urządzenia mobilne nie należą też do wydajnych - poradzą sobie z ochłodzeniem powietrza w pokoju, ale nie nadają się do zastosowania w biurach, sklepach, czy też innych miejscach, w których przebywa większa liczba osób.

Klimatyzator typu split
Drugim rodzajem klimatyzatora jest urządzenie rozłączne, składające się z dwóch jednostek, wewnętrznej i zewnętrznej, połączonych ze sobą za pomocą odpowiednich przewodów. Jednostka wewnętrzna, montowana w pomieszczeniu, zbudowana jest z parownika, filtra, wentylatora nadmuchowego oraz układu sterującego. Jednostka zewnętrzna to centralny agregat z pompą, a także ze skraplaczem oraz wentylatorem. Musi ona zostać zainstalowana na elewacji budynku, na dachu lub na gruncie. Ważne jest, aby miejsce, w którym umieścimy jednostkę zewnętrzną, było zacienione, dzięki czemu powietrze wykorzystywane do chłodzenia domu nie będzie nagrzane przez słońce. Warto pamiętać, że klimatyzatory muszą być poddawane regularnej kontroli i serwisowi, dlatego też miejsce lokalizacji obu jednostek musi być łatwo dostępne. Moduł wewnętrzny zamontować można na ścianie, pod sufitem, przy podłodze, a także w suficie podwieszanym. Klimatyzację w kilku pomieszczeniach naraz zapewni klimatyzator kanałowy, dostarczający powietrze przewodami wentylacyjnymi.

Klimatyzator typu multisplit
Trzeci rodzaj klimatyzatora to również rozwiązanie pozwalające na chłodzenie kilku pomieszczeń jednocześnie. Kilka jednostek wewnętrznych łączy się przewodami z jednym modułem zewnętrznym. Taki system wypada znacznie korzystniej pod względem ceny i kosztów użytkowania niż kilka klimatyzatorów split, odpowiedzialnych za poszczególne pomieszczenia. Klimatyzator multisplit warto przewidzieć już na etapie budowy domu.

Klimatyzatory mogą być bardzo przydatnym elementem wyposażenia domu, pozwalającym na obniżenie temperatury w całym mieszkaniu lub tylko w wybranym pomieszczeniu. W bogatej ofercie producentów znajdziemy modele nie tylko chłodzące powietrze, ale także wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak podgrzewanie czy nawilżanie. Klimatyzatory chłodząco-ogrzewające to świetne rozwiązanie do mieszkań z niewydolną instalacją centralnego ogrzewania. Warto zwrócić uwagę na obecność wbudowanych czujników, które pozwolą na automatyczne uruchomienie urządzenia w przypadku zbyt wysokiej lub niskiej temperatury.