Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Mity na temat wentylacji mechanicznej
(2015-11-26)

Jakość powietrza ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie – a ponieważ ludzie sporą ilość czasu spędzają we własnych domach, powinni do tego właśnie aspektu przywiązywać należytą wagę. Istotną rolę w tym kontekście odgrywa sprawnie działająca wentylacja – przeważnie jest to instalacja grawitacyjna, aczkolwiek coraz częściej spotykana jest wentylacja mechaniczna. Co warto wiedzieć o tej drugiej i jakie mity krążą na jej temat?

exhaust-fan-546946_1280.jpg

 

Rekuperacja jest hałaśliwa

Często można się zetknąć ze stwierdzeniem, że wentylacja mechaniczna – określana też mianem rekuperacji – jest głośna. Nie jest to prawdą – jeżeli instalacja została prawidłowo zaprojektowana i zamontowana, wówczas pracuje bezgłośnie. Na poziom hałasu ma wpływ kilka czynników, w tym m. in.:

   - sposób montażu,
   - klasa i rodzaj rekuperatora,
   - średnica i izolacja przewodów wentylacyjnych,
   - odpowiednio dobrane tłumiki.

Należy również pamiętać o tym, iż jakość prac instalacyjnych ma niemałe znaczenie. Z tego też względu najlepiej zatrudnić profesjonalną firmę, specjalnością której jest rekuperacja – w Poznaniu czy innych dużych miastach ze znalezieniem takowej nie będzie problemu.

Wentylacja mechaniczna jest droga 

Kolejna kwestia dotyczy kosztów montażu oraz eksploatacji instalacji. Niejednokrotnie pojawiają się głosy, że wymagają one sporych nakładów finansowych. Faktem jest, iż generalnie wentylacja mechaniczna jest droższa od grawitacyjnej, ale też nie wolno zapomnieć o tym, że odznacza się większą skutecznością i znacznie lepszą efektywnością, niezależnie od pory roku i warunków pogodowych. Poza tym wydatki nie są wcale wysokie – szczególne wtedy, gdy instalacja ta zostanie uwzględniona w projekcie budynku i wykonana równolegle z pozostałymi instalacjami. Nie zaszkodzi w tym momencie nadmienić, iż w przypadku rekuperacji nie wchodzi w rachubę budowa takiej ilości przewodów, jak ma to miejsce w instalacji grawitacyjnej.

Co się natomiast tyczy kosztów eksploatacji, to dobrze zaprojektowana i zamontowana wentylacja mechaniczna nie potrzebuje wcale dużych ilości energii elektrycznej. Błędne jest rozumowanie, iż skoro wentylacja grawitacyjna nie zużywa prądu, to jest tańsza – prawda jest tymczasem taka, że powoduje ona niemałe straty ciepła, co w konsekwencji przekłada się na znaczny wzrost rachunków za ogrzewanie.

Najlepsze są najdroższe centrale

Nieprawdziwe jest również przekonanie o tym, iż najbardziej kalkuluje się zamontować drogą centralę z wymiennikiem o wysokiej sprawności. Wbrew pozorom sprawność odzysku ciepła przez rekuperator nie jest wcale kluczową przesłanką decydującą o wyborze rekuperatora. Po pierwsze – trudno jest sprawdzić ten parametr przed dokonaniem zakupu, a po drugie – producenci ustalają sprawność odzysku ciepła w warunkach laboratoryjnych. Stąd też najistotniejsze są:

   - sprawność w dostępnych trybach centrali – a nie sprawność maksymalna,
   - porządne filtry, na których nie opłaca się oszczędzać,
   - wysokiej jakości wentylatory z silnikami z wirującymi stojanami oraz z łożyskami kulowymi – w porównaniu z tradycyjnymi wentylatorami takie modele zużywają nawet o 30 proc. mniej energii elektrycznej.