Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Jaki wentylator wybrać – podłogowe stojące biurkowe
(2015-07-06)

Kilka upalnych dni już za nami, jednak prawdziwe lato dopiero się zaczyna. Aby zapewnić sobie komfortowe warunki w domu czy miejscu pracy, warto zaopatrzyć się w wentylator. Przyniesie ulgę w czasie najcieplejszych dni, a co najważniejsze – będzie zakupem na wiele sezonów. Jak więc wybrać urządzenie, które najlepiej spełni nasze potrzeby?

org.jpg

Wentylatory, z których korzystamy w czasie lata, dostępne są w różnych wersjach. Poszczególne modele charakteryzują się odmienną budową, stylistyka wykonania oraz parametrami: mocą nawiewu, możliwością regulacji obrotów oraz kierunku nawiewu czy tworzywem wykonania i rodzajem obudowy. Podstawową decyzją, która będziemy musieli jednak podjąć, będzie to, w jaki rodzaj wentylatora chcemy się zaopatrzyć. Te można bowiem podzielić na wentylatory biurkowe, stojące i podłogowe, a także na tradycyjne i kolumnowe.

Wentylatory tradycyjne i kolumnowe
Modele tradycyjne cechują się znaną wszystkim budową – mniejszym lub większym śmigłem umieszczonym w obudowie i ulokowanym na stojaku lub niskiej podstawie. Niektóre z nich posiadają możliwość ściągania obudowy, co pozwala na łatwe ich czyszczenie. Urządzenie kolumnowe zamiast jednego dużego skrzydła mają wiele skrzydełek, które umieszczone są jedno nad drugim i przymocowane do obracającego się walca. Oba rodzaje urządzeń pracują z porównywalną efektywnością, jednak modele kolumnowe, dzięki wąskiej i zwartej budowę, zajmują zwykle mniej miejsca.

Wentylatory biurkowe
To małe urządzenia o niewielkim zasięgu, które przeznaczone są do umieszczenia na stole czy biurku. Sprawdzą się w małych pomieszczeniach lub wtedy, gdy oczekujemy, że będą nadmuchiwały chłodne powietrze punktowo, nie przeszkadzając przy tym pozostałym domownikom czy współpracownikom. Dostępne są zarówno w wersji tradycyjnej, jak i kolumnowej. Szeroki wybór wentylatorów biurkowych, znajdziesz tutaj.

Wentylatory stojące
W wersji tradycyjnej skrzydło ulokowane jest na stojaku, którego wysokość możemy zwykle regulować, by dostosować ją do aktualnych potrzeb. Skrzydła są tu większe, podobnie jak podstawa całego urządzenia. Nadają się do chłodzenia większych pomieszczeń, gdzie mamy wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, by swobodnie ustawić sprzęt, oraz gdy potrzebny jest większy zasięg jego działania. Modele kolumnowe wentylatorów stojących są natomiast zgrabniejsze i węższe, więc łatwiej wpasować je w dowolną przestrzeń. Niektóre z nich mogą być także sterowane pilotem.

Wentylatory podłogowe – cyrkulatory
Warto wspomnieć również o cyrkulatorach, których zasada działania jest nico inna niż w przypadku wentylatorów. Ich zadaniem jest bowiem mieszanie powietrza znajdującego się w całym pomieszczeniu, a nie zapewnianie chłodnego powiewu. Choć nie przynosi natychmiastowej ulgi, to pozwala na wyrównanie temperatury we wnętrzu – można więc stosować go również w zimie, gdy pomieszczenia są ogrzewane. Głównym elementem cyrkulatora jest skrzydło w obudowie, przytwierdzone do metalowej, niskiej ramy. Ze względu na dużą zwykle moc stosowany jest przeważnie w magazynach i halach.