Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Wentylacja w domu
(2014-08-11)

Wentylacja powinna zapewniać odpowiednie krążenie powietrza w domu. Jak zatem wygląda prawidłowo zainstalowana wentylacja?

Jeżeli chcemy uniknąć zaparowanych okien, dusznego powietrza, wdychania kurzu, roztoczy, lub co gorsze, pleśni na ścianach, należy zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń. Każdy z nas poci się i wydycha powietrze, co staje się mimowolnym źródłem wilgoci. Ta natomiast osadza się na oknach, czy też w kątach pomieszczeń i tworzy się właśnie pleśń.

Dobra wentylacja to taka, która zimą zatrzymuje ciepło a latem nawiewa nam chłodne powietrze. Jednak aby osiągnąć taki stan rzeczy należy już na etapie wyboru projektu uwzględnić rozplanowanie wentylacji pomieszczeń. Normy wskazują, że w ciągu godziny w pomieszczeniu mieszkalnym powinna zostać wymieniona taka ilość powietrza, jaka jest kubatura domu. Jest też inny przelicznik, który wskazuje, że na każdego członka rodziny przypada 30 m³ powietrza. Dane techniczne są istotne, ale przede wszystkim należy kierować się własnymi odczuciami. Każdy mieszkaniec wytwarza bowiem inną ilość zanieczyszczeń, więc to tym powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiedniej wentylacji. Palacz musi brać pod uwagę ilość spalanych papierosów, osoby, które często piorą, prasują, biorą prysznic, gotują, też potrzebują szybszej i częstszej wymiany powietrza.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy wilgotność powietrza jest prawidłowa jest zmierzenie jej w sezonie zimowym. Powinna ona wahać się w granicach 50- 60 %. Wówczas jest ona optymalna.

Istnieją różne systemy wentylacji. Najczęściej spotykanym i zarazem najprostszym jest wentylacja grawitacyjna. Powietrze wpływa do domu przez nawiewniki a usuwane jest przez kanały wywiewne. Prawidłowo działająca wentylacja tego typu polega na tym, że na trasie przepływu powietrza nie może być więcej niż dwoje drzwi. Jeśli drzwi jest więcej należy zamontować dodatkową kratkę nawiewną. Jest to system najtańszy w wykonaniu, ale niestety najdroższy w utrzymaniu. Nie jesteśmy bowiem w stanie kontrolować napływu zimnego powietrza z zewnątrz budynku. Szczególnie odczuwalne są te niedogodności zimą, przy dużych mrozach. W większości przypadków gotowe projekty domów posiadają właśnie ten typ wentylacji.

W takim wypadku na pewno lepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, która kontrolowana jest przez wentylator. Wybierając rodzaj wentylacji i materiał do jej zamontowania należy kierować się jakością, ponieważ źle dobrany może stać się źródłem uporczywego hałasu, szumu, stukania. System wykonany odpowiednio nie przenosi żadnego hałasu do wnętrza budynku. Rozróżnia się dwa rodzaje wentylacji tego typu, wywiewną i nawiewno-wywiewną. Zatem w tego typu wentylacji możemy kontrolować ilość powietrza napływającego z zewnątrz. Również w tym przypadku spoczywają na nas koszty ogrzewania domu, mniejsze, ale są. Istnieją jednak pewne sposoby na ich obniżenie. Doskonale sprawdza się wentylacja z zastosowaniem rekuperatora. Dzięki niemu możliwe jest odzyskanie ciepła i ogrzewanie nim nawiewanego z zewnątrz powietrza.

Przepisy budowlane określają jakie warunki musi spełniać wentylacja, aby działała prawidłowo. Powietrze musi być usuwane w pierwszej kolejności z pomieszczeń typu toaleta, łazienka, kuchnia oraz z pomieszczeń, w których brak jest okien. Należy również zapewnić stały nawiew powietrza z zewnątrz oraz swobodny przepływ powietrza między pomieszczeniami. Osiąga się ten efekt wstawiając drzwi z otworami, lub też pozostawiając niewielką szczelinę pomiędzy drzwiami a podłogą.

Stała wymiana powietrza potrzebna jest zarówno domownikom, ponieważ wpływa na ich samopoczucie, jak i zdrowie, ale równie ważna jest dla samego budynku, ponieważ zaniedbana wentylacja to rozwój drobnoustrojów i pleśni, które w następstwie trudno zwalczyć. Zaprojektowanie odpowiedniej wentylacji nie jest sprawą prostą, ponieważ wymaga pogodzenia dwóch wykluczających się potrzeb. Z jednej strony dom musi mieć sporą ilość otworów wentylacyjnych zapewniających prawidłowe krążenie powietrza, z drugiej strony duża ich ilość przypomni o sobie w sezonie grzewczym.