Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Jak odpowiednio konserwować klimatyzator?
(2014-07-23)

Posiadając klimatyzator nie można zapomnieć o jego regularnym serwisowaniu. Tylko dzięki temu klimatyzacja może spełniać swoją rolę i przynosić odpowiednie efekty dla naszego samopoczucia, i komfortu. Brak stosownych działań może przyczynić się do konieczności jego naprawy, co niestety zwiększa koszty jego użytkowania.

Jeżeli nie chcemy szukać firmy, która w swoich usługach posiada punkt: naprawa klimatyzacji, warto dowiedzieć się, w jaki sposób zadbać o posiadane urządzenia. Większość z tych czynności powinien wykonywać profesjonalny serwis, ale zawsze warto jest orientować się, co krok po kroku robią wynajęci fachowcy.

Skraplacz do czyszczenia

Pierwszym elementem wymagającym czyszczenia jest skraplacz, który zwykle nie posiada żadnej ochrony przed kurzem czy brudem. Zanieczyszczenia, które się w nim gromadzą, mogą skutecznie utrudnić cyrkulację powietrza lub nawet doprowadzić do całkowitej niedrożności. Należy czyścić go co najmniej raz w roku. Skraplacz wymaga stosowania silnych środków, czasem nawet agresywnych, dlatego nie obejdzie się bez zatrudnienia ekspertów.

Parowniki

Kolejnym elementem są parowniki, których prawidłowe działanie ma nieodzowny wpływ na jakość powietrza. W parowniku zbierają się nie tylko zanieczyszczenia, ale również bardzo szkodliwe bakterie, na które wymagane są preparaty bakteriobójcze, aby dokładnie i skutecznie wyeliminować szkodliwe organizmy chorobotwórcze. Warto też pokryć powierzchnię specjalną substancją, która chroni przed ponownym gromadzeniem się drobnoustrojów przez co najmniej następne 6 miesięcy. Tych samych środków należy użyć czyszcząc tace na skropliny, zaś filtry wymagają łagodniejszych mikstur, ale również warto dodać do nich preparaty bakteriobójcze. Dodatkowo filtry powinny być regularnie wymieniane - częstotliwość wymiany zależy od zaleceń danego producenta.

Dzięki regularnemu czyszczeniu nie doprowadzimy do spadku wydajności urządzenia ani nie podniesiemy zużycia energii. Wręcz przeciwnie – będziemy mogli cieszyć się prawidłową pracą klimatyzatora, który odwdzięczy się wytwarzaniem sprzyjającego mikroklimatu i brakiem awarii.

Źródło: protek.pl

protek.jpg